Najdłuższa rzeka w Polsce
Najdłuższą rzeką w Polsce - o długości 1047 km - jest Wisła. Jest to także najdłuższa rzeką uchodząca do Bałtyku. Wisła przepływa przez wiele polskich miast - między innymi przez Kraków, Warszawę, Płock oraz Gdańsk.

Największy wodospad w Polsce
Największym wodospadem w Polsce jest Siklawa (zwana też Wielką Siklawą), znajdująca się w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Wysokość wodospadu to około 64–70 m. W zależności od poziomu wody, Siklawa spada dwoma, trzema lub czterema strugami. Koło wodospadu przechodzi szlak turystyczny oznaczony zielonym kolorem.
 

Najwyższy punkt w Polsce
Najwyżej położonym punktem w Polsce jest szczyt Rysy, znajdujący się w Tatrach. Po polskiej stronie gór wierzchołek Rysów ma wysokość 2499 m n.p.m. (wyższy jest wierzchołek słowacki - 2503 m n.p.m.). Ciekawostka: najniższy puknt w Polsce znajduje się na drugim krańcu kraju - na Żuławach Wiślanych.
 
Najwyższy punkt w Polsce - Rysy

Najwyższy szczyt w całości położony w Polsce
Najwyższą górą, znajdującą się w całości na terenie Polski, jest Kozi Wierch położony w Tatrach Wysokich, o wysokości 2291 m n.p.m.
 
Najwyższy szczyt położony w całości w Polsce - Kozi Wierch

Największe jezioro w Polsce
Największe jezioro Polski to Śniardwy, znajdujące się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Powierzchnia jeziora wynosi 113,4 km². Jego głębokość sięga do 23,4 m. Przez jezioro prowadzi szlak żeglugi mazurskiej. Cały obszar Śniardw znajduje się w Mazurskim Parku Krajobrazowym.
 
Największe jezioro w Polsce - Śniardwy

Najgłębsze jezioro w Polsce
Jezioro Hańcza, o głębokości około 108,5 m, to najgłębsze jezioro w Polsce. Hańcza znajduje się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim i jest położone na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego (jezioro jest objęte w całości ochroną jako rezerwat przyrody). Hańcza ma powierzchnię 304,4 ha.
 
Najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza

Najdłuższe jezioro w Polsce
Najdłuższym jeziorem Polski jest Jeziorak, położony w obrębie Pojezierza Iławskieg (północno-wschodnia część kraju). Długość jeziora wynosi 27,45 km. Jest to również szóste pod względem powierzchni jezioro w kraju.

Największa wyspa w Polsce
Największą wyspą Polski jest Wolin, na której znajduje się część Świnoujścia. Powierzchnia wyspy wynosi 265 km². Jest to popularny kierunek turystyczny - nie tylko wśród turystów z Polski, ale także i zza zachodniej granicy.

Najdłuższy półwysep w Polsce
Półwysep Helski, liczący sobie 34 km długości i 32,2 km² powierzchni, jest najdłuższym półwyspem w Polsce. Półwysep Helski zaczyna się we Władysławowie, a kończy na Helu. Na półwyspie znajduje się wiele chętnie odwiedzanych miejscowości turystycznych: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia i Jurata.

Najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Polsce
Jaskinia Wielka Śnieżna jest najgłębszą i najdłuższą jaskinią Polski. Jaskinia ma około 23,7 km długości i 824 m różnicy wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem w jaskini. Wielka Śnieżna ma pięć otworów, które znajdują się w dwóch różnych walnych dolinach.

Największy Park Narodowy w Polsce
Największym Parkiem Narodowym w Polsce jest Biebrzański Park Narodowy, położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Powierzchnia parku wynosi 592,23 km². Biebrzański Park Narodowy jest także jednym z większych w Europie.