Kiedy zbliża się sezon wakacyjny, bądź kiedy mamy już zaklepany urlop, zaczynamy powoli planować wyjazd na wczasy. Zazwyczaj wiemy już w jakim kierunku chcielibyśmy się udać oraz jak spędzić urlop. Mniej przyjemną czynnością, niż planowanie miejsca podróży i sposobu spędzania czasu, jest przygotowanie się do wakacji pod kątem finansowym - przemyślenie wydatków oraz budżetu, jaki jesteśmy w stanie poświęcić zarówno na noclegi, jak i na sam pobyt w danym miejscu.

Jak więc zorganizować wakacje i urlop, aby nasz portfel zanadto nie ucierpiał?
Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na ograniczenie wakacyjnych wydatków.
 

Noclegi

Jeśli chcemy zmniejszyć koszta pobytu na urlopie, należy zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca na nocleg - takiego, które będzie spełniało nasze wymagania zarówno pod kątem finansowym, jak i pod kątem oczekiwań. Oczywiście nie ma sensu łudzić się, że za niską cenę noclegu otrzymamy wysoki standard - w tym wypadku można powiedzieć, że coś odbywa się kosztem czegoś.
Niemniej na polskim rynku turystycznym możemy znaleźć mnóstwo ofert noclegowych. Konkurencja jest bardzo duża, a właściciele obiektów turystycznych zdają sobie sprawę z tego, że cena noclegu jest w dużej mierze największym czynnikiem branym pod uwagę przez turystów, zwłaszcza w czasach kryzysu finansowego.
Zazwyczaj najbardziej atrakcyjnymi cenowo obiektami noclegowymi są:
 • kwatery prywatne czy też pokoje gościnne - gdzie właściciele obiektu wynajmują turystom pokój (lub kompleks pokoi), zazwyczaj z dodatkową przestrzenią wspólną jak kuchnia, dodatkowa sala integracyjna czy też teren za zewnątrz,
 • schroniska młodzieżowe,
 • hostele (nie mylić z hotelami) - można powiedzieć, że to coś pośredniego między hotelem a schroniskiem młodzieżowym,
 • pensjonaty,
 • campingi czyli pola namiotowe,
 • mieszkania na wynajem.
Oczywiście nie można tu mówić o jednolitych cenach za nocleg - każdy z obiektów, bez względu na jego rodzaj, ma inne standardy i co innego oferuje swoim gościom.
Z tego względu najlepiej jest porównać jak największą liczbę obiektów noclegowych w interesującym nas miejscu. Najłatwiejszym sposobem na takie porównanie jest skorzystanie z internetowej bazy noclegowej - czyli serwisu internetowego, który gromadzi oferty noclegowe różnego typu obiektów z interesującego nas miejsca. Za pomocą takiej bazy noclegów możemy za jednym zamachem sprawdzić wiele ofert noclegowych i porównać je w ramach jednego serwisu internetowego.
Gdy już mamy gotową listę miejsc, które nas potencjalnie interesują, najlepiej jest zadzwonić czy też skontaktować się mailowo z danym obiektem i zapytać o:
 • cenę noclegu w wybranym terminie i na wybraną liczbę osób,
 • standardy, jakie oferuje dany obiekt (czy w cenę są wliczone np. posiłki, jakie ewentualnie rzeczy/sprzęt należy zabrać ze sobą - do gotowania, sprzątania po sobie w kuchni, itp.),
 • ewentualne dodatkowe opłaty (np. za parkowanie auta na terenie posesji, opłaty klimatyczne, zużycie wody, sprzątanie lokalu pod koniec pobytu, itp.).
Na podstawie tak przyrządzonej listy, będzie nam łatwiej wyselekcjonować obiekty, które naszym zdaniem są atrakcyjne pod kątem oferowanej ceny jak i standardu, którego oczekujemy.
Warto również targować się o zniżki (jeśli np. wynajmujemy noclegi dla większej grupy, bądź gdy chcemy zamówić nocleg "z dnia na dzień"), a przynajmniej próbować negocjować ceny - to nic nie kosztuje.
Warto także przeglądać różnego rodzaju serwisy zakupów grupowych - często zdarzają się bardzo okazyjne oferty na noclegi w różnych miejscach Polski. Niemniej chcąc wykupić nocleg ze zniżką za pomocą takiego serwisu - należy wcześniej dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty i dowiedzieć się o ewentualne "haczyki".
 

Podróż

Drugim ważnym aspektem organizowania urlopu jest zaplanowanie podróży w docelowe miejsce. W jaki sposób wybrać najtańszy i najlepszy dla nas środek lokomocji? Można to zrobić kalkulując koszta dojazdu dla różnych środków transportu, tj.:
 • dla samochodu osobowego,
 • pociągu,
 • autobusu,
 • samolotu.
Jeśli nie posiadamy własnego samochodu, można zastanowić się nad pożyczeniem (od rodziny, przyjaciół),  wynajęciem auta z wypożyczalni czy też skorzystaniu z tzw. wspólnych przejazdów (carpooling). Obecność samolotu na powyższej liście może dziwić - jednak również na przelotach krajowych zdarzają się różnego rodzaju promocje i obniżki cen, bądź po prostu tanie miejsca (jeśli zaklepujemy je odpowiednio wcześniej).
Jak porównać koszta podróży?
 • Jeśli bierzemy pod uwagę samochód - wyznaczamy trasę dojazdu (można skorzystać np. z Google Maps), sprawdzamy długość trasy w km i przyjmujemy wartość średniego spalania samochodu na 100 km (na podstawie własnych doświadczeń czy też informacji zaczerpniętych od innych osób - np. od pracownika wypożyczalni) - dzięki temu możemy wyliczyć ile w przybliżeniu wyniesie nas podróż.
 • Jeśli mamy możliwość podróży pociągiem - sprawdzamy połączenia, liczbę przesiadek, oraz koszta biletów.
 • To samo robimy z autobusami - tj. sprawdzamy możliwe połączenia, liczbę przesiadek oraz koszt biletów.
 • Sprawdzamy i monitorujemy na bieżąco przeloty samolotowe (jeśli do miejsca, do którego się wybieramy, latają samoloty z naszego miejsca zamieszkania).
Na podstawie wykonanych kalkulacji łatwiej będzie podjąć decyzję co do wyboru środku transportu. W wypadku środków lokomocji nie zawsze dany wybór, mimo iż korzystniejszy cenowo, musi okazać się najlepszy - zwłaszcza jeśli na przykład jedziemy na długi urlop i mamy ze sobą masę bagaży. Wtedy wygoda jest niejednokrotnie ważniejsza niż oszczędność.
W kosztach transportu należy także uwzględnić poruszanie się po miejscowości oraz jej okolicach (w docelowym miejscu urlopowym). Jeśli planujemy dużo wycieczek poza miejscowość, w której nocujemy, należy także zorientować się jakie są możliwości lokomocyjne - jeśli jako środek transportu do miejsca urlopu wybieramy pociąg lub autobus. Jeśli natomiast zamierzamy podróżować samochodem - warto także zorientować się w temacie opłat za miejsca parkingowe w miejscach, które zamierzamy odwiedzić.
Możemy także zdecydować się na autostop lub modny ostatnio carpooling - czyli wspólne przejazdy. Wspólne przejazdy polegają na tym, że kilka osób podróżuje razem samochodem i dzieli się kosztami podróży. W sieci istnieje wiele serwisów gromadzących oferty na wspólne przejazdy.
 

Jedzenie

Czym byłby urlop bez dobrego jedzenia? Dla wielu osób możliwość kosztowania lokalnych przysmaków i regionalnej kuchni jest równie ważna co aspekty turystyczne. Niestety często w popularnych miejscach i kurortach turystycznych mamy do czynienia z kuchnią średniej jakości (a zjeść np. dobrą, świeżą rybę nad morzem nie kiedy graniczy z cudem), chyba że ktoś polecił nam dobre miejsce lub sami je wcześniej znaleźliśmy, np. w Internecie.
Jeśli chcemy ograniczyć wydatki związane z jedzeniem - bądź co bądź posiłek w restauracji swoje kosztuje - dobrym pomysłem może być zorientowanie się w okolicy i wyszukanie sklepów oferujących świeże, regionalne wyroby, z których następnie samemu przyrządzimy pyszny posiłek (jeśli potrafimy i lubimy gotować) - korzystając z kuchni czy to z grilla i ogniska.
Jeśli natomiast jedzenie schodzi na dalszy plan i nie zależy nam aż tak bardzo na wyszukanych i lokalnych smakach - warto przed wyjazdem sporządzić sobie plan posiłków (co będziemy jeść na śniadanie, na obiad i kolację) na każdy dzień pobytu, zaplanować zakupy i zrobić je w supermarkecie. Trzeba oczywiście także uwzględnić, że nie zawsze będziemy mieć czas lub ochotę na przyrządzanie obiadu. Niemniej zawsze można zabrać z powrotem ze sobą zakupy, których "nie przejedliśmy" w trakcie pobytu.

A Wy jakie macie sposoby na trzymanie portfela w ryzach podczas wakacji?